Månedsmagasinet på Costa del Sol
Historisk avtale med Gibraltar

Det er bare det første skrittet – men det største. Spania og Storbritannia har inngått en forhåndsavtale om å helt eliminere grensen mellom Spania og Gibraltar. Nøkkelen til den nye avtalen ligger i at Gibraltar blir opptatt i Schengen-avtalen på lik fot med Norge, Sveits, Island, Liechtenstein og de øvrige EU-landene. Dermed sikres fri mobilitet til og fra klippeøyen. Nyheten mottas naturligvis med begeistring fra alle i transportbransjen, samt de rundt 10.000 folkene som daglig krysser grensen for å gå på jobb – enten på Gibraltar eller i Cádiz-provinsen. Avtalen betyr i praksis at den nåværende grensekontrollen fjernes helt og flyplassens landingsbane blir den nye ‘usynlige’ grensen som kan passeres uten å måtte vise pass.   

Det vil ta cirka et halvt år å gjøre Gibraltar til fullbyrdet medlem av Schengen-avtalen, og i første omgang skjer det i en prøveperiode på fire år.

Del

Kanskje du også vil like

– Månedsmagasinet på Costa del Sol

Centro Idea
Ctra. de Mijas km. 3.6
29650 Mijas-Málaga
Tlf.: 95 258 15 53
norrbom@norrbom.com

PUBLISERT AV:
D.L. MA-126-2001

LESERSERVICE

KONTAKT

Norrbom Marketing

© 2009-2019 Det Norske Magasinet – Norrbom Marketing.
Designed and developed by yummp.

Søk på Det Norske Magasinet

Planlagt vedlikeholdsarbeid: Lørdag 5. august 2023 fra kl. 08.00 vil det foretas oppdateringer på norskemagasinet.com. Vær oppmerksom på at nettsiden vil være utilgjengelig i perioden når det foretas oppdateringer. Det samme gjelder for NorskePLUSS mobilappen.