Månedsmagasinet på Costa del Sol

Et nytt år har akkurat begynt, og forventningene til 2026 er nok store hos mange, spesielt etter det krevende året vi har hatt.
I denne artikkelen kan du lese om forventninger og håp, kostholdsendringer, tid til deg selv, planlegging, morgenrutiner, søvnvansker og det å hjelpe andre.

Mange vil kanskje synes drømmene mine er urealistiske. Men drømmer skal man ha, og noen ganger går de faktisk i oppfyllelse. Jeg ønsker meg dager som er glade, takknemlige og fulle av forventning og drømmer om en fremtid som starter nå, hvor livet er lyst og fylt med glede, og hvor mørket gradvis blir mindre.

Mine nyttårsforsetter for hverdagen er å bli mer ærlig og kjærlig – både overfor meg selv og andre – samtidig som jeg uttrykker meg selv og det jeg står for, uten å såre noen. Et viktig prinsipp for meg er å ikke dømme andre eller mene at de burde gjøre noe annet enn det de gjør. Vi har alle vår egen bagasje som påvirker synspunkter og handlinger.

Kostendringer

I utgangspunktet har jeg forsett om å spise enda sunnere, siden det er avgjørende for hvordan vi har det i hverdagen. Som kjent: «Du er hva du spiser», eller i hvert fall hva du tar opp. Jeg deler nok dette nyttårsforsettet med mange, særlig fordi mange nettopp i julen har tillatt oss flere utskeielser enn det vi gjør til daglig. Jeg vil lage en hovedsakelig økologisk, ukentlig matplan med kost som kanskje vil inneholde litt mindre kjøtt, selv om jeg alltid spiser kjøtt fra dyr som har levd et godt og økologisk liv.

Med god planlegging blir matlagingen lettere i hverdagen som ofte er fylt med for mange gjøremål. For meg er det også viktig å holde vekten stabil, eller kanskje redusere den litt. Det er ikke lett for meg å følge dietter som keto, paleo og blodtypedietten. Jeg tror mer på å kjenne sin egen kropp og hvilken mat som er best for en selv.

Spis mindre, unngå raffinert sukker, tygg godt og spis i rolige omgivelser. Er blodsukkeret kommet ut av balanse etter juleutskeielsene eller vekten har gått opp et par ekstra kilo, er dette tiden for å gjøre noe med saken.

Sunn mat for blodsukkeret er egg og nøtter som mandler, cashewnøtter, valnøtter og pekannøtter, samt sunne frø som solsikke- og sesamfrø. Avokado- og olivenolje inneholder gode fettstoffer for hele kroppen og er spesielt viktige for hjerte og kretsløp.

Kosttilskudd

  • En god olje er kokosolje, som også finnes som MCT-olje (Medium Chain Triglycerides). Den regulerer appetitten og begrenser godtesugen. Oljen er kjent for å øke energien, stimulere immunforsvaret og konsentrasjonsevnen og bidra til økt forbrenning.
  • Hvis du vil slanke deg, kan det være en god idé å supplere med CLA-kapsler (conjugated linoleic acid), som hovedsakelig inneholder omega-6-fettsyrer. Disse er kjent for å bidra til vekttap, spesielt i kombinasjon med mosjon.
  • Grønn te er sunn og rik på antioksidanter og kan hjelpe kroppen med å forbrenne fett.
  • Acetyl-L-karnitin er en aminosyre som kan hjelpe kroppen med å omdanne fett til energi, og er spesielt viktig for hjerte og hjerne.
  • Afrikansk mango som også fås i kapselform, er kjent for sin appetitthemmende virkning.

Ta tid for deg selv

Ønsker du å leve sunnere og lettere, er det også viktig at du tar tid til deg selv og sørger for å ikke stresse. Stress gjør at binyrene blir overarbeidet og produserer for mye kortisol, noe som gjør det vanskeligere å gå ned i vekt. Er du stresset og føler deg trett, kan det være en god idé å ta et kosttilskudd som inneholder russisk rot som kan hjelpe ved mental og fysisk tretthet, støtte immunforsvaret og gi økt fysisk motstandskraft.

Planlegg tiden din

Tiden går så raskt at det er viktig å ha oversikt over hva vi bruker den til, for å få mest mulig kvalitetsinnhold i hverdagen. Derfor er ett av mine nyttårsforsetter å planlegge tiden min bedre, slik at det også blir rom for spontanitet.
Uansett hvor mange digitale kalendere og smarte løsninger man har, holder jeg stadig fast ved å kjøpe den vakre almanakken av Paulo Coelho. Bare det å ta den i hånden gir meg glede og inspirasjon. Her finner man mange kloke og lærerike sitater som gir stoff til ettertanke, som dette:

«Det er viktig å la visse ting ligge.
Gi slipp på dem.
Frigjøre seg fra dem.»

Da jeg leste disse ordene, satte jeg et stort utropstegn ved dem. Det var som om de var spesielt ment for meg, men jeg tror mange av oss vil nikke samtykkende. Derfor er et annet nyttårsforsett å finne mer plass i kalenderen til å være med meg selv, dyrke vennskap, være sammen med familie og ha tid til fritidsinteresser. Og gjerne plass til fine ferier på forskjellige steder i verden

Kom deg opp om morgenen

Jeg elsker å stå opp tidlig. Derfor ble jeg veldig glad da jeg leste om en undersøkelse fra forskere ved Universitetet i Toronto om betydningen av når man står opp. Studien viste at morgenmennesker har mer overskudd, er gladere, friskere og mer motiverte for dagens utfordringer. Vi har alle behov for lys, og det sies å være en del av forklaringen på hvorfor morgenmennesker er gladere. Vi rekker å få mer ut av dagslyset, som i høy grad styrer vårt velbefinnende.

Hvis du er et B-menneske, ta fatt i vekkeklokken og kom deg ut av dynen. Hvis du ligger lenge om morgenen, er immunforsvaret ikke like sterkt, og du er mindre glad enn om du står opp tidlig. Det er også en god vane å stå opp og legge seg til samme tid i hverdagen. Pass på å gå å legg deg på et tidspunkt som gjør at kroppen får de timene med søvn den trenger.
Har du vanskeligheter med å sovne, finnes det flere naturlige og gode hjelpemidler:

  • Magnesium er et mineral som mange mangler, og et tilskudd før sengetid kan være til stor hjelp.
  • B-vitaminmangel er ofte en årsak til søvnløshet, men de bør tas om morgenen.
  • D-vitamin kan også hjelpe ved søvnproblemer.
  • Melatonin kan være et godt alternativ, som tas om kvelden.
  • Det finnes mange varianter med humle og baldrian som også kan tas om kvelden.
  • En god kopp kamillete en halvtime før sengetid kan gjøre underverker. Det har vært brukt siden middelalderen mot søvnproblemer og er god for kropp og sjel.

  • Å hjelpe andre – er å hjelpe seg selv

  • Det er en god følelse å hjelpe andre, både dyr og mennesker, alt etter kunnskaper og evner. Hvis du for eksempel gir noe til en hjemløs, så husk å forestille deg personen som frisk, glad og hel, og i besittelse av det som trengs for livets opphold. Vi bør aldri tenke på mennesker som svake eller hjelpeløse. Tanker og forestillinger er langt sterkere enn vi tror.
  • Mine nyttårsønsker til alle er at vi glemmer vår selvkritikk. At vi tilgir oss selv og andre for vansker, både nå og i fortiden, selv om det i visse tilfeller kan virke fullstendig umulig. Det som har skjedd, har skjedd og kan ikke forandres. Vær snill mot deg selv, og elsk og aksepter deg selv akkurat så fantastisk som du er.

  • Godt nytt år!

Del

Kanskje du også vil like

© 2009-2019 Det Norske Magasinet – Norrbom Marketing.
Designed and developed by yummp.

Søk på Det Norske Magasinet

Planlagt vedlikeholdsarbeid: Lørdag 5. august 2023 fra kl. 08.00 vil det foretas oppdateringer på norskemagasinet.com. Vær oppmerksom på at nettsiden vil være utilgjengelig i perioden når det foretas oppdateringer. Det samme gjelder for NorskePLUSS mobilappen.