To minutter med presten – Julefred?
Jeg har gitt opp illusjonen om julefred, og da snakker jeg om den typen julefred som er helt uten stress, dårlig samvittighet og tettpakkede førjulsdager. Men jeg lever i et land som ikke er i krig. Her er det ikke bomber som treffer vilkårlig, og det mangler ikke på mat, strøm og trygghet for at alle mine lever i morgen. Hvor er julefreden for ukrainere, palestinere og menneskene i Sudan – for å nevne noen?
Det er lettere å snakke om juleuro.
Det var nettopp derfor englene kom til gjeterne den natten og sang en sang fra en annen verden, en annen tid og en annen virkelighet – en sang om fred på jorden.
En må nesten komme utenfra vår verden for å våge å stemme i en slik sang, fordi sangen virker å love veldig mye. Men merkelig nok har sangen ikke stilnet. Den har blitt sunget i det kristne fellesskapet – kirken – i to tusen år. I fredstider, men mest av alt i tider med uro. Det er en sang om håp, om en fred vi en dag skal få ta del i.
Et lite blikk på situasjonen den julenatten viser oss tydelig at fredsbarnet ble født i alt annet enn fredelige og trygge omgivelser. Men han kom til vår uro den gang, og han gjør det også i dag. Han kommer med en fred som alltid peker fremover og som tar plass – midt i vår uro.
«For et barn er oss født, en sønn er oss gitt. Herreveldet er lagt på hans skulder. Han har fått navnet Underfull rådgiver, Veldig Gud, Evig far, Fredsfyrste.» (Jes 9,6)
Med ønske om en jul fylt med håp om julefred.
Espen Holm, Sjømannsprest

Julequiz for hele familien
Lørdag 20. desember kl. 12 er sjømannsprest Espen quizmaster, og vi ønsker store og små velkommen. Etterpå blir det lunsj med mandel i grøten.
Julen på El Campanario
Julaften
13.30 – Kirken åpner
14.00 – Julegudstjeneste
16.00 – Julegudstjeneste
Begge gudstjenester har julespill for barn. Oppmøte 20 minutter før for utdeling av roller og kostymer.
17.00 – Julemiddag (fullbooket)
1. juledag
11.30 – Kirken åpner
12.00 – Høytidsgudstjeneste med kirkekaffe
Romjulskafé 26.–27. Desember
Fredag–lørdag kl. 11.00–15.30
Lørdag 27. Desember
12.00 – Nyttårsmeditasjon med kirkekaffe
Stengt kirke i januar
Kirken holder stengt første uken i januar grunnet avspasering og planlegging. Første åpningsdag blir onsdag 7. januar.

Åpning av fotoutstilling 12. desember – Fotoarte Mijas
Alex Jaime (Mijas, 1993) fant fotografiet som tenåring på en reise til Gambia med faren sin, fotografen Jesús Jaime Mota. Opplevelsen tente en ny måte å se på: en blanding av nysgjerrighet, stillhet og respekt som med årene ble en del av hans identitet. Alex som er utdannet i audiovisuell kommunikasjon, har skapt et kunstnerskap som beveger seg mellom reise og minner. Siden 2011 har han drevet FOTOART, galleriet han overtok etter faren. Utstillingen inviterer til å senke tempoet og oppdage verdens stille skjønnhet i hvert øyeblikk.

Gjestehuset
Visste du at Sjømannskirken på Costa del Sol har eget gjestehus? Her kan du komme og bo for en kortere eller lengre periode enten du kommer alene eller med ektefelle, kjæreste, barn eller barnebarn. Vi har 11 flotte rom med svært gode senger og eget bad. Prisen er 60 € pr natt for enkeltrom og 85 € for dobbeltrom og inkluderer frokost.
Booking via nettsiden, e-post til elcampanario@sjomannskirken.no eller telefon +34 952 939 800.

Vi på sjømannskirken ønsker alle en god jul og et godt nytt år!
Centro Idea
Ctra. de Mijas km. 3.6
29650 Mijas-Málaga
Tlf.: 95 258 15 53
norrbom@norrbom.com
PUBLISERT AV:
D.L. MA-126-2001